..اگر نمیتوانی اندیشه خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه دیگران را بالا ببری..

   گردشگری در استان کرمانشاهان                                              


 

گردشگری فعالیتی است اقتصادی با بار فرهنگی ، که به عنوان یکی از منابع مهم درآمد در اغلب کشورها مورد توجه است که تاثیر قابل توجهی در اقتصاد محلی و منطقه ای دارد.

استان کرمانشاه با داشتن تنوع آب و هوایی ، کوهستان های زیبا ، رودهای پر آب و سراب های زیبا همواره مورد توجه گردشگران بوده است. علاوه بر این ، آثار باستانی متنوع در این استان ، که از دوره های مختلف تاریخ ایران به یادگار مانده است ، همواره مشتاقان زیادی را از درون و برون کشور به خود جلب کرده است.

 

جاذبه های استان کرمانشاه

1) جاذبه های طبیعی

در بحث گردشگری جاذبه های طبیعی از اهمیت فراوانی برخوردارند ؛ زیرا یکی از مهم ترین انگیزه های سفر برای انسان تغییر آب و هوا و استفاده از مناظر طبیعی برای رفع خستگی ناشی از کار و رهایی از مشکلات زندگی شهری است. خوش بختانه استان کرمانشاه از جاذبه های طبیعی ارزشمندی برخوردار است.

بیش از نیمی از وسعت استان را کوه های مرتفع پوشانده است. رشته کوه زاگرس ، به صورت مجوعه ای از رشته های موازی ، با دشت های مرتفع کوهستانی در میان آن ها ، پوشش گیاهی متنوع شامل جنگل های بلوط و ون (Van) و مراتع و چمنزارهای سرسبز به وجود آورده و چشمه سارها و سراب های فراوانی را در دل خود جاری کرده است ؛ از این رو در سراسر استان ، مناظر طبیعی دل پذیری به وجود آمده است که از جمله می توان به دالاهو ، شاهو ، پرآو و ... با مناظر زیبا و دل نشین آن ها اشاره کرد.

سراب ها و چشمه هایی زیبا و پر آب همچون سراب نیلوفر ، تاق وستان ، صحنه ، هرسین ، خضرزنده و خضرالیاس و از همه زیبا تر تالاب هشیلان ، از جمله مناطق زیبا و مستعد برای توسعه ی گردشگری در استان کرمانشاه به شمار می آیند.

 

غارها

 جنس ناهمواری های استان کرمانشاه که غالبا از مواد آهکی است تحت تاثیر شرایط اقلیمی ، ناهمواری و ... موجب تشکیل غارهای زیادی در سطح استان شده است. غارهایی که با داشتن جلوه های زیبا و بی نظیر خود نشان دهنده ی بزرگی و قدرت آفریدگار هستی قلمداد می شوند. از جمله ی این غارها می توان به غار قوری قلعه در مسیر جاده ی کرمانشاه به پاوه اشاره کرد.

 این غار با کرمانشاه 87 و با پاوه 25 کیلومتر فاصله دارد. در ورودی محل ، پارکنیگ ، رستوران و چندین غرفه ی خرید وجود دارد. با وجود اینکه این غار بزرگترین غار آبی آسیا شناخته شده ولی دشواری های کار سبب شده که تابحال تنها 3140 متر از این غار شناسایی شود که از این میزان هم تاکنون حدود 400 متر برای گردشگران نورپردازی و آماده ی بازدید شده است. رفتن به درون غار شبیه غار علی صدر همدان با قایق انجام نمی شود بلکه مسیری که در کنار آن آب جریان دارد پیاده طی می شود. در مسیر بازدید استالاگتیت ها و استالاگمیت ها در کنار قندیل های کریستالی و حوضچه های متعدد آب و تالارهای پر شکوه گردشگران داخلی و خارجی را به وجد می آورد.

پیش از آماده شدن محل گروه های غار نورد کرمانشاهی در قسمت های درونی غار جمجمه زنی را یافته اند که ظاهرا توسط حیوان درنده ای به درون غار کشیده شده بود آزمایشاتی که بر روی جمجمه انجام شد عمر آن را حدود هفت هزار سال تعیین نمود.

 

همچنین در زمان خاکبرداری در ورودی غار سه خمره نگهداری آذوقه از یک محل و تعدادی شیئی تاریخی از جمله چندین بشقاب نقره ای نفیس از جنس نقره متعلق به عهد ساسانی پیدا شده که در کرمانشاه نگهداری می شوند.

غار قوری قلعه - شهرستان پاوه

 منبع نگاره: تارنمای علم و طبیعت

 

غار دواشکفت

اندکی بالاتر از پارک کوهستان دو غار طبیعی بسیار وسیع در مجاورت هم قرار دارند که به دو اشکفت معروفند. این دو غار که از اماکن اسکان بشر در دوران پیش از تاریخ است در روزهای جمعه که بسیاری اهالی کرمانشاه جهت کوه پیمایی به ارتفاعات تاق وستان می آیند در مسیر آنان قرار گرفته و علاقمندان از آن بازدید می نمایند.

 

غار شکارچیان یا غار بیستون

این غار که در پشت مجسمه ی هرکول و به فاصله ی اندکی بالاتر از آن قرار گرفته است در سال 1949 میلادی توسط کارلتون . اس . کوون حفاری شد. یافته های این غار شامل ابزار سنگی ، تیغه های سنگی مختلف استخوان حیوانات گوناگون از قبیل پلنگ ، شغال ، گراز ، غزال ، گاو وحشی و نیز قسمت هایی از استخوان های انسان نئاندرتال که حدود 40000 سال پیش می زیسته است ، می شد .

در میان سفال های  بدست آمده از این غار دو قطعه ی آشوری و بقیه متعلق به دوره ی هخامنشی بودند.

کمی بالاتر از غار شکارچیان صفحه قاب دار تراشیده شده ای در سمت چپ غار است که فاقد نقش است و هدف از ایجاد آن مشخص نیست. به نظر می رسد با توجه به شیوه ی حجاری اثر گفته شده متعلق به دوره ی اشکانی باشد.

علاوه بر این غارها ، غارهای دیگری نیز وجود دارند که در دوره ی غارنشینی انسان ها مورد استفاده بوده اند. غار آوازا یا  غار چشمه سهراب در کنار مسیر راه بیستون به سنقر از این جمله است.

 

غار سنگی حسین

تقریبا در 4 کیلومتری سه راهی سریاس در کوهستان میگوره غاری متشکل از 5 اتاق در دل کوه حجاری شده که توسط یکی از اهالی محل به نام کاک حسین عثمانی که یک پای خود را نیز از دست داده  بوجود آمده است وی در فقدان همسر و در کنار دختر خود در طول بیست سال 1362 به بعد این مکان را به وجود آورده و در مجاورت اتاق ها آرامگاه خود را نیز ساخته است. این غار همه ساله مورد بازدید علاقمندان فراوانی قرار می گیرد.

 

 غار کاوات

 از غارهای دیدنی و معروف استان در سلسله کوه های شاهو در شمال دره ی با صفای قوری قلعه از توابع جوانرود واقع شده، از عجایب این غار وجود برکه زیبایی به طول 60 متر و عرض 20 متر است که در بعضی از نقاط ارتفاع آب دیواره های غار راتا سقف در بر می گیرد.

برخی از غارهای استان کرمانشاهان

 

برخی دیگر از غارهای استان کرمانشاه

نام غار

موقعیت

غار مرخرل (Marakhal)

دامنه ی کوه بیستون

غار مرتاریک (Martarik)

دامنه ی کوه بیستون

غار مردودر

دامنه ی کوه بیستون

غار مرآفتاب

دامنه ی کوه بیستون

غار عسل

دامنه ی کوه بیستون

غار پرآو

در کوه پرآو

غار (پناه گاه سنگی) ورواسی

یازده کیلومتری شمال خاوری کرمانشاه

غارآسنگران

در شمال باختری کوه های پراو در جاده میان کرمانشاه و سنندج

غار مردزان (Mardozan)

در ابتدای زمین های سنقرآباد در تنگ میان دارابگ

غار انار

تنگ میان دارابگ

غار حاجی

در روستای کله جوب در تنگ دینور

غار کبوتر (مر کموتر)

در زمین های جنوبی روستای میان راهان

غار سید شهاب

در تنگ میان راهان

غار طویله سوراخ

در کوه بیلوار در روستای کنگرشه بانین

غار کنشت (Kenesht)

در میان راه روستای کنشت

غار جوجار

در فلات شمالی پرآو در بخش شمال باختر قله ی شادآودالان

 

 

حیات وحش

حیات وحش استان کرمانشاهان

تنوع اقلیمی و همچنین توپوگرافی و پوشش گیاهی استان شرایط مناسبی را برای زیست انواع جانوران و مناطقی با اکوسیستم های نادر فراهم آورده است که استان کرمانشاه را به یکی از زیستگاه های مناسب پرندگان و پستانداران وحشی تبدیل نموده اند. نخجیرگاه های گراز و غزال که بر دیواره های جانبی تاق بزرگ در تاق وستان نقش شده اند موید این قابلیت در 1400 سال پیش می باشند.

 از جمله ی این مناطق را می توان به مناطق حفاظت شده ای چون پناهگاه حیات وحش در بیستون ، نواه کوه ، ورمنجه ، هشیلان ، بدر و پریشان ، بوزین و مره خیل و زله زرد اشاره کرد که بازدید از اماکنی چون تالاب هشیلان (که از زیستگاه های مهم پرندگان آبزی و مهاجر است) یا ورمنجه (که از زیباترین و مهم ترین پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شود) به هنگام سفر به استان به علاقمندان به طبیعت گردی توصیه می شود. آهو ، بز وحشی ، بز کوهی ، کل (Kal) قوچ وحشی ، گراز ، پلنگ ، گربه ی وحشی ، روباه ، گرگ ، شغال ، کفتار ، خرشس قهوه ای ، تشی (گربه ی تیغی) خرگوش و موش کشتزار از جمله جانوران و قرقاول ، دراج ، کبک ، تیهو ، بلدرچین ، انواع سهره ، گنجشک ، دم چتری ، سینه سرخ ، بلبل ، توکا ، شاهین ، عقاب ، کرکس ، قرقی ، هما ، کبوتر ، فاخته ، جغد ، کلاغ ، زاغ ، دم جنبانک ، چکاوک قمری و سار از جمله پرندگان منطقه ی کرمانشاه هستند.

  

سراب ها

سراب های استان کرمانشاهان

در استان کرمانشاه حدود 550 سرآب و چشمه ی بزرگ و کوچک وجود دارد ، همچنین حدود 250 رشته کاریز وجود دارد.

 

 

سراب قنبر

این سراب در جنوب شهر کرمانشاه قرار دارد که ، راه سراب قنبر از میدان فردوسی و سپس خیابان سراب و ادامه ی این خیابان تا رسیدن به چشمه ی آن . این سراب در پایین دامنه ی کوه سفید (کووه چرمی) قرار دارد که آب بخشی از شهر کرمانشاه را تامین می کند.

سراب یاوری

فاصله ی این سراب تا کرمانشاه 23 کیلومتر است و ارتفاع آن از سطح دریا 1306 متر است. این سراب که منابع طبیعی آن را ملی اعلام کرده زیستگاه مقطعی پرندگان مهاجر است اطاف این سراب زهکشی شده و تالاب آن پر از گیاهان آبزی است.

سراب قلعه شاهین

این سراب در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد و از تفرجگاه های مردم منطقه محسوب می شود در اطراف این سراب هم بقایای تعدادی از ساسانی که با لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده قرار دارد که بیش تر به صورت مخروبه در آمده است. 

سراب فش

سراب فش در شمال باختری کنگاور و در 17 کیلومتری معبد آناهیتا قرار دارد. این سراب 4 کیلومتر بعد از روستای فش قرار دارد.

چشمه ی سهراب

حدود 10 کیلومتر جلوتر و در سمت چپ جاده ی روستای چشمه سهراب قرار دارد.

سراب سنقر

سراب سنقر در پنج کیلومتری جاده سنقر به کرمانشاه و در مجاور روستای «تازه آباد» قرار دارد. آب آن از زیر کوه سراب به سرعت و با فشار به صورت فواره بیرون می ریزد. آب این سراب در زمستان ها گرم و در تابستان ها سرد است. آب گوارای این سراب، آب آشامیدنی روستاهای اطراف را تأمین می کند و سپس به رودخانه ی قره سو می ریزد.

سراب هرسین

در دامنه کوه «شیرز» سراب بسیار زیبایی وجود دارد که اراضی کشاروزی هرسین را مشروب می سازد. سراسر این سراب پوشیده از درختان جنگلی است. عناصر طبیعی چون چشمه، کوهستان، فضای سبز و آثار تاریخی زیبایی مضاعفی به طبیعت بکر آن داده است.

سراب دربند (صحنه)

این سراب در شمال شهر صحنه و در محلی به نام دربند قرار دارد. مزارع صحنه را آبیاری می کند. در کنار این سراب آبشاری زیبا دیده می شود که آب آن با فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می ریزد. این آبشار در فصل بهار از مکان های دیدنی و زیبای صحنه محسوب می شود. 

سراب بیستون

این سراب در 32 کیلومتر شمال شرقی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه بیستون قرار دارد. این سراب مزارع بیستون و «بلوردی» را مشروب می کند.

کرمانشاه

سراب نیلوفر

 

سراب نیلوفر - کرمانشاهان

منبع نگاره: تارنمای حضور در هستی

این سراب بسیار زیبا که نام خود را از آب فراوان و نیلوفر زرد رنگی که در آن می رویند گرفته است. 1315 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از مکان های با ارزش توریستی و تفریحی استان محسوب می شود. این مکان را می توان زیستگاه مناسبی برای زندگی پرندگان آبزی بومی و مهاجر به شمار آورد. در کف سراب دو چاه وجود دارد که آب از آن ها جوشیده و وارد سراب می شود. علاقمندان می توانند در حین گشت زنی با قایق این دو چاه را از بالا ببینند.

این محل از صبح تا شب و به ویژه عصرها برای بازدید مناسب است.

 

 سراب روانسر 

 سراب روانسر - شهرستان روانسر

منبع نگاره: تارنمای ترکستان دات کام

این سراب زیبا در داخل شهر روانسر قرار دارد و سرچشمه رودخانه قره سو است و 90 کیلومتر در خاک استان کرمانشاه جاری است و نیز سرسبزی و طبیعت زیبای این مکان یکی از نقاط تفریحی شهر روانسر به حساب می آید.

 

سراب تاق وستان

سراب تاق وستان - کرمانشاهان

منبع نگاره: تارنمای خم خانه

این سراب در شمال شهر کرمانشاه در محل دو تاق تاق بستان قرار دارد.

 

سراب گرمسراب گرم - شهرستان سرپل ذهاب 

منبع نگاره: تارنمای حلوان_ایل کلهر

این سراب هم که در سه کیلومتری شهر سرپل ذهاب قرار دارد از جاذبه های طبیعی محسوب شده و معمولا در روزهای تعطیل بازدیدکنندگان بیشتری دارد. در نزدیکی این سراب بقایای بنای ساسانی قرار دارد. در داخل این سراب چشمه های متعددی می جوشد و سرریز آب آن جهت شهر سرپل ذهاب استفاده می شود.

  

تالاب هشیلان

این تالاب با ارتفاع 1312 متر از سطح دریا و مساحتی برابر با 1100 کیلومتر مربع در 32 کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد. این مکان از جزایر کوچک و بزرگ متعددی تشکیل شده که گیاهان بن در آب در فاصله ی میان این جزایر روییده اند .

 

 برخی دیگر از سراب های استان کرمانشاه

شماره

نام سراب ها

1

سراب خضر زنده

2

سراب خضر الیاس

3

سراب سنتو

4

سراب ریجاب

5

سراب شاه حسین

6

سراب گاماسیاب

7

سراب برناج

8

سراب کنگرشاه

9

سراب گاورود

10

سراب سلیمانج

11

سراب سوک

12

سراب بخوبران

13

سراب کاشبنه

14

سراب کبودخانی

15

سراب پیران

16

سراب شیان

17

سراب کرند (Kerend)

18

سراب بیونیج

19

سراب گیلان

20

سراب بازان

21

سراب سید صادق

22

سراب چهار زبر

23

سراب اسلام آباد(هارون آباد)

24

سراب لیلمانج

25

سراب مرک

26

سرآبله

27

سراب هرسم (Harasam)

28

سراب حوری (حولی)

29

سراب ورنمجه (Varmenja)

30

سراب مورت

 

چشمه ها

استان کرمانشاه دارای چشمه های فراوانی است در زیر به تعدادی از چشمه های آب معدنی اشاره می شود:

چشمه ی ریزه: چشمه ی معدنی ریزه و سارون (Saaravan) در میان شهرستان های جوانرود و ثلاث باباجانی واقع است.

مردم محل بر این باورند که آب این چشمه برای ناراحتی های رماتیسمی مفید است. در آن آب تنی می کنند. طعم بخصوصی دارد که برای خوردن گوارا نیست.

چشمه ی کانی با: چشمه ی معدنی کانی با در بلندی های کوه آتشگاه واقع در حومه ی پاوه در 4 کیلومتری شهر پاوه از دل کوه بیرون می آید. مردم محل بر این عقیده اند که آب این چشمه برای درمان رماتیسم مفید است. آب این چشمه گوارا و قابل خوردن است.

چشمه ی معدنی گل هویج: چشمه ی معدنی گل هویج و به گویش محلی گلی (Goli) ، در 25 کیلومتری شهر سنقر قرار دارد. این چشمه از پای کوه کم ارتفاعی واقع در روستای گل هویج بیرون می آید. مردم محل بر این عقیده اند که آب این چشمه تب بر است. کودکان مبتلا به تب را در آن انداخته و بیرون می آورند. تاکنون نتیجه ی مطلوب بدست آمده است.

 

 

 آبشارها

 

 آبشار پیران

این آبشار در  نزدیکی سرپل ذهاب واقع است و بعد از 9 کیلومتر رانندگی و حدود یک ربع پیاده روی به محدوده ی زیبایی که آبشار نیز در آن واقع شده می رسید.

آبشار پیران - شهرستان سرپل ذهاب

منبع نگاره: تارنمای حلوان_ایل کلهر

 

دربند و آبشار

 دربند زیبای صحنه و آبشار دیدنی آن از مراکز مهم گردشگری است. محدوده ی دربند بسیار وسیع بوده و علاوه بر مسیر طبیعی رودخانه و درختان وحشی و آبشار زیبایی که در انتهای آن قرار دارد ، استخر مصنوعی ، وجود درختان گردو و توت همراه با آسمانی آبی و محیطی آرام سفری به یاد ماندنی برای شما به ارمغان می آورد.

 آبشار دربند - شهرستان صحنه

 

 

 

 

2) جاذبه های فرهنگی و تاریخی

نقش آنوبانی نی

نقش آنوبانی نی - شهرستان سرپل ذهاب

منبع نگاره: تارنمای میراث فرهنگی استان کرمانشاه

نقش آنوبانی نی

نقش آنوبانی نی با قدمت 4800 سال بعنوان قدیمی ترین سنگ نگاره ی آسیا شناخته می شود.

در این نقش دو پیکره در مقابل هم ایستاده اند و ستاره ی چهار پری که درون دایره قرار دارد بالای سر آنهاست. آنوبانی نی در حالیکه یک پای خود را بر دشمن مغلوبی نهاده و با دست چپ کمان و با دست راستش سلاح دیگری را حمل می کند در سمت چپ قرار گرفته و تصویر مقابل او متعلق به الهه ی نی نی (نانا) است که با دست راست حلقه ی سلطنتی را به آنوبانی نی می بخشد. در دست چپ الهه طنابی است که هشت اسیر در دو ردیف به آن بسته شده اند. کتیبه ای هم به زبان آکدی در سمت چپ بخش پایینی حجاری دیده می شود. ترجمه ی کتیبه چنین است:

(آنوبانی نی پادشاه لولوبوم تصویر خویش و تصویر نی نی را بر کوه بادیر یا پانیر نقش کرد. آن کس که این لوح را محو کند به نفرین و لعنت آنو ، آنونوم ، بلیت ، رامان ، ایشتار ، سین و شمش گرفتار باد و نسل او بر باد رود).

در کتیبه ی ذکر شده است که آنوبانی نی ، پادشاه لولوبوم ، تصویر خویش و تصویر ایشتار را بر کوه بادیر یا پاتیر نقر کرده است. اشاره به کوه بادیر که محل سنگ نبشته است ، نشان می دهد که این کوه و محل دارای اهمیت ویژه بوده ، شاید صحنه ی پیروزی یا مرز متصرفات آنوبانی نی در اینجا باشد.

 

سایر آثار لولوبی

در نزدیکی نقش آنوبانی نی سه نقش دیگر از دوره ی لولوبی حجاری شده اند که موقعیت شرح هر یک بدین ترتیب است:

در طرف دیگر رودخانه نقشی بر صخره ی مقابل نقشی بر صخره ی مقابل یک مدرسه حجاری شده که برای دسترسی به آن می توان از پلی که بروی رودخانه زده شده و یا از راه خیابانی که معروف به جاده ی کارخانه یخ است استفاده کرد.

در این نقش تصویر مردی حجاری شده است که طرز ایستادن وی درست مانند آنوبانی نی است وی یک پای خود را بر دشمن شکست خورده زیر پایش قرار داده و در حالی که یک دست خود را بر سینه نهاده در دست دیگرش هم سلاحی حمل می کند و قرص خورشید نیز در کنار سر او دیده می شود. این نقش هم کتیبه ای داشته که بخشی از آن شکسته و از میان رفته است. این دو کوه حالت ورودی یک تنگه را دارند که این دو نقش در دو طرف آنها نقش گردیده تا هر کس را که قصد ورود به تنگه را داشته تحت تاثیر قرار دهد. به نظر می رسد ابتدا این دو نقش حجاری شده اند سپس دو نقش دیگر را که هر کدام به فاصله ی اندکی از این دو و درست در پشت سر آن ها قرار دارند بوجود آورده اند. در دونقش کنونی هم حاکم پای خود را بر دشمن شکست خورده قرار داده و در حالی که یک دست را بر سینه ، در دست دیگر سلاحی حمل می کند.

شخصیت مقابل به این افراد در هر دو نقش الهه به نظر می رسد. این دو نقش در ساعاتی که نور مایل بر آن ها بتابد خوب و برجسته دیده می شوند و در زمانی که سایه و یا در معرض تابش نور مستقیم خورشید هستند به دشواری دیده می شوند.

 

 

 

مادها و آثار مربوط به مادها

ماد نام قومی مرتبط با پارس ها بود که در سده ۱۷ پیش از میلاد در سرزمینی که بعدها به نام ماد شناخته شد نشیمن گزیدند.

  شاهنشاهی ماد در زمان هووخشتره به بزرگترین پادشاهی غرب آسیا حکومت می کرد و سراسر ایران را آن چنان که در نقشه سرزمین ماد هویدا است برای نخستین بار در تاریخ به زیر یک پرچم آورد. هوخشتره بنیانگذار اولین قدرت ایرانی بود. پایه گذاری دولت ماد به عنوان نخستین دولت بر پایه وحدت اقوام مختلف ساکن فلات ایران با مشترکات و پیوندهای فرهنگی را باید به عنوان مهم‌ترین رویداد در تاریخ ایران به شمارآورد.

 قلمرو شاهنشاهی ماد

 

برخی از پادشاهان ماد

1) دیوکس یا دیاکو

2) فرورتی یا فرورتیش

3) خشتریته

4) هووخشتره یا اووخشتره

5) آژدهاک یا آژی دهاک

 

آثاری که به دوران ماد مربوط است:

 

قبر کیکاوس

گوردخمه ی مادها منصوب به قبر کیکاوس - شهرستان صحنه

حدود بیست متر پس از گذشتن از رستورانی که در ابتدای ورودی دربند در( شهرستان صحنه) ایجاد شده است ، در سمت چپ این گور دخمه دیده می شود. راه دسترسی به آن آسان و در عین حال با توجه به پرتگاهی که در زیر آن قرار دارد خطرناک است.

این گور دخمه ی نسبتا ساده ، دارای ورودی مستطیل شکلی است که ابعاد آن 25/1 متر در 80 سانتیمتر و ابعاد درون آن شامل 5/2 متر طول ، 65/1 متر عمق و ارتفاع کف تا بلندترین نقطه 10/1 متر می باشد جهت این گور دخمه رو به خاور (شرق) است و کف آن 5 سانتیمتر پایین تر از لبه ی دهانه ی ورودی قرار دارد.

 

قبر شیرین و فرهاد

گوردخمه ی مادها منصوب به قبر شیرین و فرهاد - شهرستان صحنه

 

 منبع نگاره: تارنمای سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه

 

این گور دخمه که مردم محل آن را قبر شیرین و فرهاد می نامند دارای جاذبه ی زیادی است و از زیباترین اماکن تاریخی استان کرمانشاه است. ارتفاع کف گور دخمه از زمین 10 متر است که این ارتفاع در عرض 14 متر از صخره ای که در زیر آن است حجاری شده است. درگاه آن 3 متر در 6 متر با عمقی برابر 5/1 متر است.

آثاری از دو ستون سنگی که بخش هایی از آن ها شکسته شده است در انتهای این ورودی دیده می شود سر در ورودی با نقش خورشید بالدار تزیین شده است ، پس از گذشتن از دهانه ی ورودی اتاقی قرار دارد که دو تابوب سنگی در طرفین آن در کف حجاری شده اند در میان دو تابوت راهرو باریکی ایجاد شده که به اتاق دیگری که در زیر اتاق قبلی است باز می شود ، این تنها گور دخمه ی شناسایی شده در کشور است که دارای دو طبقه بوده و ظاهرا به اعضای یک خانواده تعلق داشته است. 

 

دکان داوود

دکان داود آثار دوران مادها - شهرستان سرپل ذهاب

منبع نگاره: تارنمای سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه

دکان داود - شهرستان سرپل ذهاب

منبع نگاره: تارنمای آنوبانی نی

در امتدا مسیر اصلی و در فاصله ی 3 کیلومتری از شهرستان سرپل ذهاب در سمت چپ جاده ی انزل قرار دارد که با تابلو مشخص شده است. این گور دخمه به استیاک (آژدهاک یا آژی دهاک) آخرین پادشاه ماد منسوب است که پدر ماندانا ، مادر کوروش هخامنشی بوده است. در بخش بیرونی گور دخمه فضایی که بصورت کفش کن تراشیده شده و سه قاپ تزیینی پی در پی آن را احاطه کرده اند قرار دارد. بقایای دو ستون که شکسته شده اند نیز خودنمایی می کند. در دیوار عقب کفش کن ورودی کوچکی است که به درون آرامگاه باز می شود. آرامگاه مستطیل شکل است و در سمت چپ آن در کف محلی برای قرار گرفتن جسد حفر شده که دلالت بر اختصاص گور دخمه به یک نفر دارد و به منظور حفاظت از جسد و جلوگیری از ورود بیگانگان به درون آن پس از اتمام کار آرامگاه رو به پایین صخره کاملا تراشیده شده است. در بخش پایینی گور دخمه تصویر مردی مادی در حالیکه برسمی (Barasm) از برگ خرما در دست دارد دیده می شود.

برخی دیگر از آثار مادها

شماره

نام گور دخمه

موقعیت

1

گور دخمه ی سان رستم

در 64 کیلومتری کرمانشاه

2

گور دخمه ی سرخ ده

هرسین

3

گور دخمه های اسحاق وند

هرسین

4

گور دخمه ی سر آبادیه

هرسین

5

گور دخمه ی برناج

در 14 کیلومتری بیستون

6

گور دخمه ی بیستون

بیستون

7

گور دخمه ی روانسر

روانسر

8

سکوی مادی

بیستون

9

دیوار مادی

بیستون

 

 

 

 

دوران هخامنشی و کتیبه بزرگ و پر آوازه ی داریوش بزرگ -  بیستون
  

پارس ها یکی از شاخه های اصلی قوم آریایی بودند. پارس ها در حدود 700 پیش از میلاد هنگامی که مهاجرت های داخلی در ایران آغاز شد ، از جنوب و جنوب باختری دریاچه ی ارومیه به سوی جنوب و جنوب باختری ایران سرازیر شدند و همزمان با سلطنت سارگون دوم ، مشغول تصرف دره های دامنه ی کوه های بختیاری شدند و در سرزمین بختیاری واقع در خاور شوشتر و شمال خاوری شوش در نزدیکی ناحیه ی عیلام انشان که بعدها پارس (پارسوماش) نامیده شد سکونت گزیدند و با استفاده از ضعف دولت عیلام ، بر قلمرو این دولت که در حال از هم پاشیدگی بود ، دست یافتند و به رهبری هخامنش (675 تا 700 پیش از میلاد) حکومت هخامنشی را بنیان نهادند.

شهرت بیستون بیشتر به واسطه ی نقش داریوش و کتیبه ی آن است. این کتیبه نه تنها در ایران ، بلکه در جهان نیز از لحاظ طول و شرح بی نظیر است که در 1200 سطر به خط میخی و به زبان های پارسی باستان ، عیلامی و بابلی نوشته شده که مفصل ترین سندی است که از امپراطوری هخامنشی به جا مانده است.

کتیبه ی داریوش بزرگ - بیستون

کرمانشاه
کرمانشاه

در سمت چپ ، تصویر سه نفر دیده می شود که داریوش در جلو و کماندار و نیزه دارش به ترتیب در پشت سر او دیده می شوند. در مقابل داریوش 9 نفر اسیر دیده می شوند که دست های آن ها از پشت بسته شده است و هشت نفر آخر یک رشته طناب به گردن دارند.

داریوش کمانی به دست چپ گرفته و دست راست خود را به طرف فروهر دراز کرده است. در زیر پای او پیکره ی گئومات دیده می شود که بر اساس متن کتیبه ، داریوش وی و سایر شورشیانی را که اینک در برابر وی اسیرند شکست داده است. جرم بزرگ این افراد را داریوش دروغگویی اعلام می کند. در کتیبه نام این افراد و ملیت آن ها به ترتیب از چپ به راست چنین اعلام می شود:

1) آثرین  اهل شوش

2) ندییت بییرا  اهل بابل

3) مرتی ی  اهل شوش

4) فرورتیش  اهل ماد

5) چی ثراتخمه  اهل ساگارات

6) وهیزدات  اهل پارس

7) ارخ  اهل بابل

8) فراد  اهل مرو

9) سکونخا  اهل سکاییه

فضایی که نگاره ها و نوشته ها اشغال کرده اند در مجموع 120 متر مربع است که در این میان طول صفحه ای که نگاره ها بر آن ایجاد شده 6 متر و عرض آن 20/3 متر است. داریوش با قامتی برابر با 181 سانتیمتر نسبت به سربازان پارسی پشت سرش یک سر و گردن بالاتر و سربازان نیز با اسرا چنین نسبتی دارند.

 

 

 

 

اسنکدر مقدونی و سلوکیان و اثر آن ها

پس از کشته شدن اردشیر سوم ، داریوش سوم روی کار آمد. پس از کشته شدن باگواس ، خواجه ی مقتدر دربار هخامنشی به دست داریوش سوم ، هرج و مرج دربار بالا گرفت و تشدید خصومت درباریان و خواجه سرایان با یکدیگر علیه داریوش سوم وضعی بوجود آورد که عرصه ی کار را بر شاه جوان هخامنشی سخت نمود. اسکندر سوم (الکساندر) از شاهان مقدونی پسر فیلیپ دوم پس از سه نبرد با سپاه ایران (در نبرد سوم در سال 331 پیش از میلاد) در جنگ پیروز شد و خود را شاه آسیا خواند. داریوش ناگزیر به سوی سرزمین ماد فرار کرد. اسکندر در حین تعقیب داریوش ، سرزمین ماد ، از جمله کرمانشاه را تصرف کرد.

  

مجسمه ی هرکول

مجسمه ی هرکول - بیستون

منبع نگاره: تارنمای عکسهای کرمانشاه

با پایین آمدن از دامنه ی کوه مسیر خود را به سمت سراب بیستون ادامه می دهیم. در سمت راست و تقریبا روبروی سراب ، هرکول ، از خدایان یونان باستان بصورت کاملا عریان و در حال استراحت بر روی پوست شیری که دم آن در سمت چپ و صورتش در سمت راست قرار گرفته دیده می شود. در دست چپ این جامی شبیه به جام شراب و در سمت چپ وی یک درخت زیتون و گرز و تیردانی دیده می شود.

بر اساس کتیبه ای که به زبان یونانی قدیم در پشت سر هرکول نگاشته شده ، این اثر در سال 164 سلوکی (مبدا سال سلوکیان 312 پیش از میلاد است) برابر با سال 148 پیش از میلاد است توسط جانشینان اسکندر ساخته شده است.

در سال 1337 خورشیدی تعریض و بالا آوردن سطح جاده سبب کشف مجسمه ی هرکول شد. این احتمال هست که زمین لرزه ی ویرانگری که قرن ها پیش معبد آناهیتای کنگاور را ویران کرده بود سبب ریزش کوه بیستون شده و این مجسمه را برای دوره ای بسیار طولانی در زیر آوار پنهان نموده باشد در سال 1373 نیز سر این مجسمه به سرقت رفت که پس از مدت کوتاهی دوباره کشف و تحویل سازمان متولی گردید. سری که در حال حاضر بر روی مجسمه نصب است با استفاده از سنگ محل و با الگو گیری از سر اصلی ساخته شده است.

کرمانشاه